sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

The reign of Alexander the Great is referred to as “the Hellenistic Era.” Please select the best answer from the choices provided T F
why would slavery spread to the west?
Which of the following is considered a developed country? A.China B.Russia C.Brazil D.Australia
State two importance of story telling
As a human resources manager three selection measures you could use to select your targeted employees in 5star international resort. ​
A major difference between the Zapotec civilization and the ancient Egyptians is that A) the Egyptians had no access to trade. B) the Zapotecs were not located
how do you rotate this for it to look the same.​​​
Check all of the following ways the government protects consumer rights and property rights. 1 point Enforce contracts Establish safety and health guidelines ch
Which of the following fears did some Americans have about acquiring new territory in the Mexican Cession? New slave states would help the South gain power in C
Put these fraction in order of size smallest to largest : 7/10, 2/3, 4/5, 11/15