brodtfamily4
brodtfamily4 brodtfamily4
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Question of the day!

Rachel bought 2 pounds of apples and 3 pounds of peaches for a total of $10.45. The apples and peaches cost the same amount per pound. What was the unit rate?

(Please, show work or explain work.) :)

Respuesta :

Human136 Human136
  • 02-11-2018
5x=10.45
÷5 ÷5
x=2.09
Both apples and peaches cost 2.09 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

HELP FAST 10 POINTS which statement is strongly supported by the graph below.
Please help me with this question :(
29. Which of the following is a complex sentence? A.The government will not take action. B.Though the government will not take action, some citizens disagree. C
Maths WC Year 9 Winter homik Overview o B AN Question Progress Homework Progress FRUIK Solve x - 7x - 34 = 10​
number 9 !!!! please answer !!!! explain how u got the answer and the answer of cpurse
What is the measure of a single angle of deviation on a regular octagon? A. 72° B. 45° C. 83° D. 40° E. 8° F. 42°
solve with steps plz​
What is the missing term? Please help me!
Simplify 6log6 15 A. 4.701849846e+11 B. 90 C. 15 D. 6
James I dismissed the Parliament. Which of the following was a result of this action? (4 points)