mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

What is the lamb an archetype of in Blake’s poem “The Lamb”?
is this a function or not a function ​
(13x + 2x³ - 6 - x²)÷(x-3)​
I need help please ..
Which trait is associated with descriptive writing?
Read the sentence. Our team _____ from Egypt, but other researchers _____ on the site. Which verbs correctly complete the sentence? A. have returned, is wor
What is the difference between training and development?...
can some help me with these questions
Match the vocabulary term with the correct definition. 1. the use of the large muscles in the body to perform a continuous activity for at least ten minutes
Good negotiators should show no emotion.T/F