inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is a bubbly personality good?
Which word in lines 16-19 gives the best clue to the meaning of relief?
Pablo Picasso was born in 1881 in Malaga, Spain. He had already become adept at painting and drawing by the time he turned 15 years of age. As he got older, he
Why isn't image display working on wacom tablet.
Romy and her partner were not in the mood to practice tinikling, therefore she just let the other use the venue and the sound system.a. Do not hug the equipment
Why do we randomize in an experiment or a survey?
Devon is making 8 loaves of bread. Each loaf of bread needs 3 3/4 cups of flour. How much flour does Devon need to make the bread?
Une femme et un garcon​
Any external force that acts against movement is called __________. A. Gravity B. Efficiency C. Resistance D. Momentum Please select the best answer from the ch
Solve for a. – 2a+5≤7 eazy 20 points