kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

What was a major result of the Second Great Awakening? O A. More people working on social issues O B. Less equal treatment for women O C. Less importance on edu
At Keller's Bike Rentals, it costs 42$ to rent a bike for 8 hours. How many hours of bike use does a customer get per dollar? rounded to nearest hundredth
5th grade math plz help​
Roland has 180 coins in his collection. Approximately 67% of the coins are quarters. About how many quarters does he have?
Question 9 of 10Which number would a tax payment be likely to have in a chart of accounts?O A. 3500O B. 2300O C. 1400O D. 4700​
Which property(a) determines the suitability of aluminium for making aircraft body?​
Which of the following explains why antibiotics will not work against a viral infection? A). Viruses replicate at such an accelerated rate that antibiotics a
What potential difference is required to bring the proton to rest?
please tell explain what the right answer is
Identify which subatomic particles match each of these descriptions. Specifically, determine whether the following descriptions describe electrons, protons, or