Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Look below for question:
What are the disadvantages of wind pollution
find the absolute value of each rational number |3.7|
What was Vladimir, Grand Prince of Kiev, known for? A. After sending out men to investigate various religions, he chose Eastern Orthodox Christianity as the sta
What is the product of 3/5 of 10
Stuck! Help Please! What was the ultimate cause for the conflict and later charges that were brought against Leschi? A. Leschi was appointed Chief of the Nisqua
Find all the powers of 3 in the range 3 through 1,000.
Senator Jon Tester of Montana was reelected in 2012. If he decides to run again when his current term expires, in what year will the election occur?
Heterozygous genes will always display a dominant trait.
What is the product of 3/5 of 10