kevincrazy0825
kevincrazy0825 kevincrazy0825
  • 03-05-2020
  • Mathematics
contestada

Tom's tank hold 12.5
gallons of gas. If
gas costs $1.96 per
gallon, how much wil
It cost to fill his
tank?1​

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 03-05-2020

Answer:

$24.5 = 1 tank

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply.

Since 12.5 gallons = 1 tank,

and $1.96 = 1 gallon

to get the answer, the equation would be,

$1.96*12.5 = 1 tank

$24.5 = 1 tank

Hope it helps!!

Answer Link
consty787
consty787 consty787
  • 03-05-2020

Answer: $24.5 to fill up his tank

Answer Link

Otras preguntas

I know a lot of questions but is this right???
Food prepared according to Jewish dietary laws is called a. clean. c. kosher. b. approved. d. fleishig.
PLEASE HELP ME!!!! I WILL LOVE YOU FOREVERR! I. Define the intervals in DEGREE measure for each quadrant of the coordinate plane. (See Below Circle) Quadrant I:
1. (02.01 MC) Rectangle J'K'L'M' shown on the grid is the image of rectangle JKLM after transformation. The same transformation will be applied on trapezold STU
pls answer giving brainlyist
Which sentence provides an example of domain specific vocabulary? (a)Observe the presentation and create a report on what you saw. (b)Explain your ans
This is 7th grade science
How many significant numbers are in 343?
A substance has a density of 4.5 g/cm3. The substance is heated and its density recalculated. What is the newly recorded density?
Is 0.434343 repeating a rational number?