ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

what is the process of removing -H and -OH in order to bond together called
These reactions can also be reversed, breaking the large molecules into its individual molecules. what substance would need to be added in order to reverse the
The set of countries with the greatest population density are
__________ is the degree to which a person is anxious, irritable, aggressive and moody.
A large freezer holds 1,375 gallons of ice cream. The ice cream is packed in 25-gallon containers.    How many containers are in the freezer?   A. 22   B.
A 12 foot ladder is placed 4 feet away from a house as shown. What is the value of x, rounded to the nearest degree ?
What is negative three divided by zero fraction form should i just remove the zero?
Costa Rica has the greatest density of ___________ in the world. A- Species B- Trees C- Rivers D- Volcanoes
A(n) _______ is like a rockslide, but on a snow-covered mountain.
In​ today's global​ environment, everything and everyone are digitally connected to everything and everyone else. the term used to describe this is​ __________.