jadeco22 jadeco22
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

4 bags of popcorn cost $5.00. If each bag costs the same amount, how much do 3
bags of popcorn cost? (Write the answer only, do not include the dollar sign)

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

2.40

:))

~Savannah

Answer Link
danielg1703mecom danielg1703mecom
  • 04-05-2020

Answer:

each bag cost 0.80 and 0.80*3=

2.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

______ are lines of longitude, while are lines of latitude. A: Meridians B: parallels
What is an abstract noun?
What is the main purpose of the organ system shown above? A) receives stimuli, integrates information, and directs the body B) transports nutrients, gases, hor
What is 90 times 90?
An​ assembly-line machine turns out washers with the following thicknesses​ (in millimeters). Find the mean and standard deviation of the thicknesses. 1.42, 1.8
What is one example of prose?
What is the solution to the following of equations {5x-3y=34 x-2y=4?
What is fair trade/ what is its goal?
What is the midpoint of 0.7 0.8?
A circuit has a voltage of 24 V and a current of 40 mA. What is the power of the circuit? A. 6 W B. 9.6 W C. 6.24 W D. 0.96 W