coby12399
coby12399 coby12399
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of popsicles costs $0.23. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

Afour
Afour Afour
  • 03-06-2020

Answer:

$0.08

Step-by-step explanation:

Take 0.23 and divide it by 3 to get an individual cost and round to the nearest tenth.

Answer Link
nicknatesam nicknatesam
  • 03-06-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

.23 ÷3=.076

Rounded up .08

Answer Link

Otras preguntas

A parish or borough is also known as a government. county. municipality. town.
● What is happening in this painting?
PLSSS HELLPP MEEEEE!!
A car rental agency advertised renting a car for 24.95$ per day and 0.29$ per mile. If Kevin rents this car for 3 days, how many whole miles can he drive on a 2
Whoever answers I’ll mark them brainliest!
27. Apply the Pauli exclusion principle, the aufbau princi- ple, and Hund's rule to write the electron configura- tion and draw the orbital diagram for each of
Someone plz help me :(
Please help!! asap!!
If I may ask, what is the answer? (Question in image) 12/5 5/12 13/12 12/13
An object experiences a force of 17.47N for a time period of 2.04s what is the impulse on the object