Aaaaaaqu
Aaaaaaqu Aaaaaaqu
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Question on attachment below!
Step - by - step work please!

Question on attachment below Step by step work please class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87.

Step-by-step explanation:

Divide $20.46 by 6 which equals $3.41. Multiply $3.41 by 7 and you get $23.87.

Answer Link
caelynserrao
caelynserrao caelynserrao
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87

Step-by-step explanation:

Cost for 6 books is 20.46

Finding the unit cost:

the cost of one single book will be amount for 6books ÷ 6

= 20.46 ÷ 6

= 3.41

We need to find the cost of 7 books so now that we know it for one book, we multiply that amount by 7

Therefore,

3.41 x 7

= 23.87 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Explain why a mixed number is not in the set of intergers or whole numbers
how do you solve 4a/b divided by 2ac/b
If Olivia and Shawn have another child, which of the following genotypes is possible for the child? A. Mm only B. MM only C. MM or mm only D. MM, Mm, or mm
What is an equivalent fraction for 20/12
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
Which of the following did NOT grow or increase as a result of early farming? villages trade life spans cities
8. A pattern of being late for work or for appointments is usuallyA. a habit learned early, which is nearly impossible to break.B. directly related to one's per
what is the solution to 1/3(s-2)=s+4