diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

5(x-y)-5(y+x) pls help with this
distance travelled = (ii) State the equation linking average speed, distance moved and time taken. v=¢ t​
sodium hydroxide is a strong base. why?​
Congratulations! You’ve recently received a promotion from work. Your new job is to fill rooms with certain gases. A room is found to measure 9.00 feet wide by
What is 10+5+5÷2 plzz solve for the solution
What method did traders use to travel on the Silk Road? Why?
In algebra, we often study relationships where a change to one variable causes change in another variable. Describe a situation you’re familiar with where one q
What ended Catholicism in England? Explain how Mary I [Bloody Mary] dealt with Protestants.
answer this fast please
A boy starts the week with 3kg of rice, every day he cooks 0.6kg. How much rice will he have left after 4 days?