Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

A flower bed has the shape of a rectangle 27 feet long and 9 feet wide. What is the area in square yards?
The key idea of the transformation called a reflection is the rotating of a plane about a fixed point.​
Differentiate the sectors of economy on the basis of ownership
The floor of a bedroom is 12 feet by 15 feet and the walls are 7 feet high. One gallon of paint covers 250 square feet. How many gallons of paint do you need to
Would you rather have been part of the first or the last group to be taken from the ghetto. Explam.​
y intercept,slope,and linear equation=​
look at the picture and plzz help me and also pick from the boxed sentences
A student doing research for a project enters the following search terms : scuba AND advancements OR technologY which of the following best describes a lik
Can I have my French checked? Did I write all my French in the present tense?so I am meaning to say " I have a backpack, my bike, a tent, my sleeping bag..."I h
Which group represents the "radical reformation" tradition and is named for its non-belief in infant baptism?