kateangelina05 kateangelina05
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which bag of potatoes cost more per pound? How much more? 12 pound bag $6.96 25 pound bag $15.75

Respuesta :

milohakala
milohakala milohakala
  • 02-10-2020

Answer:

25lb bag

Step-by-step explanation:

$6.96 ÷ 12 = $0.58

$15.75 ÷ 25 = $0.63

The 25lb bag costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Produces proteins drop down menus
HElp Please its Pre-Calculus Matrix
Which of the following illustrates the truth value of the given statements? A triangle has four sides, and a rectangle has three sides. T F → F F T → F T T → T
SHOW REFRACTION THROUGH A GLASS SLATE WITH NEAT DIAGRAM[tex] \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: I \: need \: answer \: [/tex]
¿Qué quiere decir que el profesor tenía un bigotito con muy pocos pelos, a modo de procesión de hormigas? en el libro Carlos Baza calabaza para hoi pliz
Vận dụng tư tưởng HCM về Đảng Cộng sản Việt Nam để phân tích vấn đề phòng, chống các tiêu cực trong Đảng hiện nay?
Choose the correct equation to use for the following story problem: A bakery has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the
49. At 0900Z on the 24th, a tropical cyclone forecast/advisory contains the following information: FORECAST VALID 24/1800Z 21.9N 78.1W MAX WIND 90 KT...GUSTS 11
17/7=3x + 2(5) / 3x - 2(5)​
How to overcome software quality dilemma