Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

Vast, circular to elliptical dark-colored, smooth areas of the moon are known as ________.
If you save a Word file as a Web page, what type of file will it be? A. .dot file B. rich text file C. 97-2003 file D. .html file
which governing principles are identified in the constituion?
Why did Americans turn to the federal government for aid after the first year or so of the Depression? Americans held the government responsible for the Depre
the adverb for often a dog trainer makes a carless mistake
An area with no military forces near the 38th parallel in korea was called the
What is it equal to?
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden fl
What’s the answer for this question?
3x + 5y = -4 ,x + 2y = -2 by metrix