leslie20384 leslie20384
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many
pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

zycholm23
zycholm23 zycholm23
  • 02-10-2020

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

Answer Link
autumnjohns03
autumnjohns03 autumnjohns03
  • 02-10-2020
I believe the answer is 4.2
Answer Link

Otras preguntas

a video game arcade offers a yearly membership with reduced rates for game play. A single membership costs $60 per year. Game tokens can be purchased by member
NEED HELP ASAP EXTRA POINTS Steve earns $0.58 for each unit of work. One week he produced 532 units. How much did he earn that week? Select one: a. $4,675.00 b.
What does it mean in German: she abandonned herself?
4147.21= m -[98+(.035m)+(.015m)+(.062m)+(.0145m)]
What do the media most provide the public with by covering policy and the lawmaking process?
URGENT PLEASE PLEASE HELP! ** will mark brainliest
Which words from summer describe what some men find in nature1.communion,soothes,healing2. lavish,rushing,playing3.lazily,idly,distant4.pause,void,space?
What does the author of "A Quilt of a Country" believe is the most likely reason that many Americans accept new immigrants to this country?
When a piece of metal mass of 56.15 g is dropped into a graduated cylinder containing 22.77 ml of water, the water level rises to 28.49 ml. what is the density
A group of researchers wanted to determine if people will eat more food in a room with red paint and red decorations than in a room that is decorated blue. half