hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

Solve: y^6 (y^5) plz i put eleven idk why se says it's wrong :c
If I had 6 yellow fish and 7 blue fish, how many times can I make a pair?
An increase in the money supply that causes money to lose its purchasing power and prices to rise is known as______________
f p(x y) is the point on the unit circle defined by real number theta then cot theta =
Are molecules packed most tightly together in a solid, liquid, gas, or plasma
10 TIME REMAINING 09:53:23 Into what genre do both Edgar Allan Poe’s “The Philosophy of Composition” and Stephen King’s On Writing fall? fiction nonfiction d
Terminal point corresponding to theta=-120 degrees
How many ounces are in 3 pints
For the graph y= 1 find the slope of a line that is perpendicular to it and the slope of a line parallel to it. Explain your answer with two or more sentences
A square is inscribed in the circle. A point in the figure is selected at random. Find the probability that the point will be in the part that is NOT shaded.