mikasua092
mikasua092 mikasua092
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

4 rolls of paper towels for $5.00. how much is the cost per roll ?

Respuesta :

gemmawithag34
gemmawithag34 gemmawithag34
  • 01-12-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

cuz 5 divided by 4 is 1.25

douple check - 1.25 times4 is 5!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

If we divide the amount it costs for 4 rolls (5), by the amount of rolls bought (4), we get 1.25, which is the correct!

Don't do 4 divided by 5, or you would be saying 5 rolls bought for 4 bucks!

Answer Link

Otras preguntas

evaluate x — + 6(x-12) when x=12 4
How does star light affect YOUR life? Think about stars, both near and far. please help.
What can identify you as a student?
Simplify: 4 (1/2 + 5/4) +-5= A.2 B.3 C.4 D.5
How does Gilgamesh establish the defining features of epic poetry?
A developmental psychologist with an ethological orientation would be least likely to
The division and sharing of power between state and national governments is the principle of A checks and balances. B federalism. C branching. D popular soverei
A prairie is known for small grass areas.
Trapezoid FGHJ has vertices at F(2.-3), G(2, 4), H(6,4), and J19, -3). What is the area of the trapezoid? Show your work.
SIMPLIFY -14 -( -5) + (-16) - 3