kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

A shoe store expected to to sell at least 95 pairs of shoes one weekend but only sold 77 pairs. What was the approximate percent error?
NEED HELP ASAP. WILL REWARD BRAINLIEST. After college you start a job earning $40000 a year. You get a 6% raise each year. a) How much will you earn in year 2?
which linear equation approximates the best fit to the data?A) y=-2x+65B)y=-5x+100C)y=-x+68D) y=-0.5x+55​
(1,-7) with a slope of -5 as an equation
Devontre rode his bike uphill 5 miles and then back downhill. The rate at which Devontre traveled downhill was 20 mph faster than his rate going uphill. If it t
writing a letter to my brother living in abroad telling him about the problem am facing at home ​
A light wave travels through air at a speed of 3.0x108 m/s. Green light has a wavelength of about 5.76x1014Hz. What is the wavelength of green light
What are the roots of the equation x^2+4x-5=f(x)
Allie and Evelyn share a pizza and split the cost. They each pay $7.74. Which of the following equations can be used to find the cost of the pizza? 2p = 7.74 7.
what is the following quotient? 5/ sqrt 11 - sqrt 3