doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Why did the allied leaders begin to hold conferences starting in 1943? Select four options
Arrange the circles (represented by their equations in general form) in ascending order of their radius lengths. X2 y2 − 2x 2y − 1 = 0 x2 y2 − 4x 4y − 10 = 0 x2
Scientists tried inserting the jellyfish gene that codes for luminescence into bacteria. Not all bacteria where transformed. Which bacteria were transformed? On
Mixing Bleach Solution First, carefully pour the bleach into the spray bottle or jar first, then add the water. Mixing the solution in this order will prevent t
What hung from the balcony in the Great Hall in Ellis Island?
In how many ways can spinning an even number occur?
Can anyone quickly help me solve tgese questions?​
The graph shows the distance traveled by two bikers over time. Which biker was faster during the first hour?
Answer the question below
who knows the kpop band stray kidz