rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

help with these two please....
Wolves cooperate within their packs in order to hunt prey and get the other resources they need. True or False. This is an example of symbiosis. PLEASE HELP AS
He was a french military officer who was a key general during both the french and american revolutionary wars. he volunteered his services.
There are 6 speakers at a conference: Ms. Sally, Ms. Elaine, Ms. Boo-Koo, Mr. Adam, Mr. Jones, and Mr. Tall. In how many ways can we order the speakers so that
"essential" water is cheaper than "nonessential" diamonds because:
(100POINTS)Hey can anyone wright me a fable? and please dont just copy and paste one online. here's the instructions. Write a fable which is two to three parag
PLEASE HELP ASAP!!! Why was democracy not established in Latin America after former Spanish and Portuguese colonies had gained their independence?
what is a long-term effect of the Federal Reserve actions?
Read these stanzas from “The Chimney Sweeper.” What is the poet saying about the lives of the sweepers?Then naked and white, all their bags left behind,They ri
To add or remove space before or after a paragraph, users should select _____. the Line and Paragraph Spacing icon the Alignment icon the Hanging Indent option