lorpuspewu
lorpuspewu lorpuspewu
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag 7 oranges for $2.66. if alexandra spent $3.42 on oranges how many did she buy

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 01-12-2020

Answer:

9 oranges

Step-by-step explanation:

7 for 2.66 is 38c for 1

Answer Link
sallymiguel02
sallymiguel02 sallymiguel02
  • 01-12-2020

Step-by-step explanation:

if 7 gives 2.66

so 3.42×7÷2.66 gives 9 orange

Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Harrigan ordered 30 boxes of glasses for her restaurant. Each box holds 16 glasses. She also ordered a 30 boxes of plates . There are 25 plates in each box
A plan for a house includes rectangular room with an area of 60 square meters and a perimeter of 32 meters. What are the length and width of the room?
How do I solve this in Long Division I need help!
Which expression has an irrational answer? A) 4+2.5 B) 3x 1/3 C) 2x ^7 D) 1.25+ 4.25
describe how a person can name both high and low self esteem
how do the condition in the United States change when the jet streams moves to the south
Good morning! Can someone please help with this problem about Monthly Interest rates. I would be extremely grateful! Thanks in Advance! -----------------------
I need help with this question.
When Rapa Nui (Easter Island) was colonized by a small number of humans it was covered with trees and abundant food types. Within a thousand years the Rapa Nui
Stem cells are cells that can differentiate into many different kinds of cells. Scientists have discovered that the environment supporting the cells influences