christianamehn christianamehn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fiteen packs of fruit snacks cost $3. How much do 5 paxks of fruit snack cost?​

Respuesta :

yrajkumari
yrajkumari yrajkumari
  • 02-12-2020
15/3 = 5/x

15x = 15

X = $1
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains a plural verb? a. Tommy the Clown, leader of the dancers, hopes the high-energy dance style will provide Los Angeles’ South Central you
Relationship B has a greater rate than Relationship A. The graph represents Relationship A. Which table could represent Relationship B? A. Time (weeks) -2- -5-
An object is thrown upward at a speed of 121 feet per second by a machine from a height of 8 feet off the ground. The height h of the object after t seconds can
integer problems that equal 36
Give four examples of properties of nonmetals that are exactly the opposite of the properties of metals
Some properties, such as mass, depend on how much matter is present. Other properties, such as malleability, remain the same no matter how much matter is presen
When an atom releases a beta particle, A) the mass number decreases by one. B) the mass number increases by one. C) the atomic number increases by one. D) the a
True or false: Most of a breaker' s energy is concentrated along beaches.
What is 7b/9b in simplest form? I'm not so sure how to do this.
How do you solve 834 divided by 4 using the area model???