Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

5.65 as a mixed number.
What was the main accomplishment of the Articles of Confederation?
is the number 5 prime or composite or both
78.74 divided by 12.7
PLEASE HELP!!!!! theo is renting 2 kinds of tables for his party.one type of table seats 4 ppl and the other seats 6 ppl. if 36 ppl will be at his party and he
Which of the following is correctly paired with its function? Sensory somatic nervous system—controls skeletal muscles Autonomic nervous system—creates voluntar
Ricky saves $7 each week.use rounding to estimate the amount he will have saved after 1 year.write a number sentence to show your work.
Why is it useful to create neptunium by bombarding uranium with protons even though neptunium disintegrates in about two days?
Select the correctly punctuated sentence. She walked down the long winding road. She walked down the long, winding road. She walked down the long winding, road.
why is it important for small mammals to hear well