Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

1.07 x 104 -3.38 × 10³
Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point with the given slope. through: (2,-2), slope = -5/6
A car starts from rest and travels for 4.0s with a uniform acceleration of + 1.3m/s^2. The driver then applies the brakes, causing a uniform acceleration of - 1
= A coat is reduced $24 from the original price of $400. What is the percent decrease? The price of the coat decreased by%. K
Which represents the inverse of the function f(x) 4x? O h(x) = x + 4 O h(x) = x - 4 O h(x) Sx O h(x) = ~x
what is the principle of foreign policy of Nepal​
what is the principle of foreign policy of Nepal​
A triangle has sides of length 4xy, 7, and2x. Which expression represents the distance around, or perimeter, of the triangle? O 6z+y+7 O 6x + 4y +7 O4zy + 2x +7
Plot the graph of 2x - y = 6 and y = 4. Write down the coordinates of the point where the lines intersect
A sentence that asks a question ends with a period. True False