shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Of the 8760 hours in a year, one television was on for 2190 hours. What percent is this?
The measure of W is 134°, the measure of Y is 46°, and the measure of Z is 134°. What is the measure of X? a 40° b 46° c 134° d 90°
What change did the Aryans bring to India? a. they brought hinduism with them b. they replaced a peaceful culture with a warlike one c. they brought sanskrit wi
what two factors do u need to know to calculate how much work was done in any situation
What is a group of bats called
A scale on a map shows that 2 inches = 25 miles. Part A How many inches on the map represents 60 miles? Part B How many miles is represented by 1/4 inch on
Is the legacy of the civil war still apparent today? How?
Is the legacy of the civil war still apparent today? How?
Need help! Over 300 languages are spoken in Africa, yet most Africans are able to communicate with each other. Why?
How did Reconstruction affect daily life in South Carolina?