Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

what mass of kcl in grams must be added to 500 ml of a 0.15 m kcl solution to produce a 0.40 m solution
What value of x is in the solution set of the inequality 4x – 12 ≤ 16 + 8x?
Part BThe mass of the Earth is 6 × 10²⁴ kg. The mass of the sun is 2 × 10³⁰ kg. How many earths would equal the mass of the sun? Use words and mathematics to ju
3) A large cheese pizza costs $11.99. A medium cheese pizza costs $8.99. How much do 2 large and 3 medium pizzas cost?
What year was Christopher Columbus born in?​
Which of the following is the characteristic of a music of the Romantic period? a. Dramatic contrast of dynamics and pitch b. Texture is mainly homophonic with
2 Find the area of the quadrilateral below. Give your answer in cm² and give any decimal answers to 1 d.p.
which of reduces the risk of data exposure between containers on a cloud platform?
The state of Minnesota has an issue with the state of Wisconsin that goes to court. In this example, the Supreme Court has ___________ jurisdiction to hear this
Nahla bought 4 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $48.80. of that total, $4.40 was tax. What was the price of each CD b