inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

Name a line in the image.
3.A ball is thrown straight downward with a 4.An astronaut drops a hammer from 2.0 meters above the surface of the moon. If the speed of 0.50 meter per second f
Work out the surface area of the prism.​
HELP!! i really need the answer to this question but i cant find the solution
Work out the surface area of the prism.​
convex or concave polygon?
A constant force applied to object A causes it to accelerate at 6 m/s2. The same force applied to object B causes an acceleration of 3 m/s2. Applied to object
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
Answers for question 65 and 66
R N Q 45 45 9. ZQZR is a straight angle. What is the measure of OZS? ABCDE A. 45 B. C. D. S E. 60° 90° 125° 135°how to solve this?​