nailan24mack
nailan24mack nailan24mack
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Yang purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price, how much will 7 pounds of grapefruit cost?
A
$0.98
B
$3.50
C
$6.86
D
$7.98

Respuesta :

ilt9520 ilt9520
  • 03-02-2021

Answer:

C. 6.68

Step-by-step explanation:

One grapefruit is 0.98 so we know so we multiply by 7 and get 6.86

hope this helped

Answer Link

Otras preguntas

Need help ASAP. Please! Thank u☺️
**PLEASE HELP ASAP** Terri is analyzing a circle, y^2 + x^2 = 36, and a linear function g(x). Will they intersect? Yes, at positive x-coordinates or zero Yes,
How did nationalist thinkers define "the nation"?
A patient with a history of cirrhosis tells the nurse that his abdomen seems to be getting larger and that he has gained 9.7 kg (20 lb) in the last 6 months. ho
Actions of the non-valence electrons, diluting the force of the attraction between nucleus and valence electrons is called
What do the amino acids phe, tyr and trp have in common?
Please need help on this thanks
What was Christina Aguilera like as a child.
Fungi are both beneficial and destructive. this fungus is living in and on the tree seen here. this is a ____________ relationship and could cause the tree to _
Provide a possible situation that the graph shown could represent