juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the inverse of f(x)=4/3x+5? 1. f(x)=3/4x +5 2.f(x)=3x+5/4 3.f(x)=4x-20/3 4.f(x)=3x-15/4
All protists have a nucleus and are A.prokaryotic B. Eukaryotic C.one-celled D.many-celled
Groups such as the Ku Klux Klan have been determined by the Courts to be religious organizations, and as a result an employer must reasonably accommodate an emp
Match the word to an antonym. Use a dictionary if necessary. 1. somber faithful 2. lenient upset 3. slow joyous 4. treacherous rapid 5. plain ornate 6
I don't know how you got that answer. you must be very clever lol. The answer is actually x=3cm
find the area 11m 9m 15m 9.58m ( im not that smart lol)
lesson 13 individual sports​
In the 30-60-90 triangle below, side s has a length of hypotenuse has a length of
An element has two isotopes, A and B, with mass numbers of 32.0 and 33.0 respectively. The relative atomic mass is 32.3. The percentage abundance of the two iso
The new deal in part started a debate in the untied states about the