BreanaBrown1
BreanaBrown1 BreanaBrown1
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a go-kart park, you can pay $6 for admission and $4 for each ride, or you can buy an all-day pass for $25, which includes admission and unlimited rides. How many times would you have to ride the go-karts so that buying an all-day pass is a better value than paying for each ride?

Respuesta :

jasspooh81 jasspooh81
  • 04-02-2021
$45 value than paying fir each ride!
Answer Link

Otras preguntas

What are some of the possible explanations why female attire in the arabic world has become more restrictive over time? did the custom go beyond the original qu
Quick math help please
Does mechanical waves travel faster or slower as density of matter increases
What word do you receive when you complete the telegram from Europe activity
state two beliefs developed during the Renaissance​
What is the global marketplace
Of the choices below, which unit of measurement would be most appropriate for measuring the mass of a train?
Which statement would indicate the presence of an acid? It tastes bitter.. It does not react with active metals. It reacts with active metals to form a gas. It
solve by factoring square roots x^2 -49=0​
-5/7 x 1/5 ​ plz help me