hsjaat5n79 hsjaat5n79
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of red onions costs $3.90. What is the unit price?
per pound

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
If I did the math correctly the answer should be $0.78 per pound.

I hoped that this helped
Answer Link
tennysonl2025
tennysonl2025 tennysonl2025
  • 04-02-2021

Answer:

OK, I love these questions. The way to get the answer is always remember this formula- (PRICE DIVIDED BY QUANTITY). In this case, the price for a 5 pound bag of onions costs 3.99. So, to find the unit price per pound, all you need to do is divide 3.99 by 5. If you do the math (3.99/5), you'll get the answer of 79 cents per pound. If your asked to round, the answer would be 80 cents per pound.

Answer Link

Otras preguntas

which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
write in decimal form fourteen and eighty-Four hundredths
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
Your friend is asked to differentiate between evaporation and boiling.what questions could you ask to make him to know the difference between evaporation and bo
If X is the set of negative numbers and Y is the set of positive numbers, then the union of X and Y and 0 is the set of (A) all real numbers (B) all integers (C
What's the other term for: lacking respect; scornful
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
What is the answer to 12-2x6+2/2
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
name a metal that doesn't conduct electricity