tiffany2033
tiffany2033 tiffany2033
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jackson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $2.74
and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $26.14. How much was
each bottle of juice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

each bottle of juice costs $2.34

Step-by-step explanation:

2.74+10x=26.14

10x=26.14-2.74

10x=23.40

x=23.40/10

x=2.34

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help with number 28 and explain how todo it
what is the angle measure of an arc bounding sector with an area of 5pie square miles?
c) Point C has me same x-coordinate as point A same y-coordinate as point B Write down the coordinates of point
i need it today plss​
Example: What do you think is being discussed in the meeting? 1.
arah walks 3.1 kilometers on Monday and 1.35 kilometers on Tuesday. On Wednesday she walks 2.4 times as far as she walked on the previous two days combined. How
Find the value of the expression 1/2x+3 if x=12
Need it ASAP PLEASE HELP!!!!
Write your answer as a fraction or as a whole 6 cm 4. m ол 52 cm 52 cm 62 cm
Sandy is designing a circular garden as shown in this image. Her plan is to fill the rectangular region with hyacinths. She will need 78 square feet of space pe