nylahmcregor
nylahmcregor nylahmcregor
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Renee bought a magazine subscription for a year. She paid $27. Renee wanted to find the price, p, of the subscription each month. She created the model shown to help find this price.

Renee bought a magazine subscription for a year She paid 27 Renee wanted to find the price p of the subscription each month She created the model shown to help class=

Respuesta :

needhelppwithmath
needhelppwithmath needhelppwithmath
  • 03-03-2021
The price is 2.25, I found that answer by dividing 27 and 12 for that it would be 12p=27 divide 12 from both sides, p=2.25
Answer Link

Otras preguntas

1. Mary has been the pride of the community for decades. From feeding the homeless, holding clothing drives to operating an affordable daycare, Mary has been a
Why are forest an important resource?
Coordinate double equation
Number 3 I need some help
If I have 5.275 moles of gas at a temperature of 575 K and a pressure of 7.75 atmospheres, what is the volume of the gas?
what is the value of ln(-1)​
Will Mark Brainliest! The black bear from the western mountains was seen rummaging through my trash cans. What is the ADJECTIVE phrase in the sentence? A. the b
y=2x-1 y=1/2x+4 find the solution to the system equations
The line plot shows how many gallons of paint a painter used in 10 jobs. How many total gallons of paint did the painter use on all the jobs that used less than
look at the picture ​