mkarson mkarson
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the most expensive piece of meat? A. 8 ounces for $5.00 B. 16 ounces for $4.00 C. 6 ounces for $15.00 D. 12 ounces for $10.00

Respuesta :

yaqizoos2005
yaqizoos2005 yaqizoos2005
  • 04-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

A. 5/8=0.625

B. 4/16=0.25

C. 15/6=2.5

D. 10/12=0.83

Answer Link
davidkendrick2ouf2ed
davidkendrick2ouf2ed davidkendrick2ouf2ed
  • 04-03-2021
The Answer would be C
Answer Link

Otras preguntas

If angle 4=135 degrees, find the measure of each angle below? 1) ∠3 2) ∠1 3) ∠5
Simplify. 2(x-3)-4x 1
a group of scouts camping at the lake shore hoisted their flag flew towards land and at night the flag flew towards the sea though there was no wind explain the
£35 in ratio 6 : 1 would be?
How do you write 0.349 in word form
-2=7(q+ 2) +3(2q -1) Solve for q
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
what is the difference between name calling and glittering generalities
a ) why did the centipede offer to be the listener in the conversation b) who spoke more about the spider or the centipede c) why did the Centipede sigh at the
Record a long-term investment on 1/13/20 to E-Trade (a new vendor), check: 324, amount: $5,700, category: Investments.