amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

Look at the following sequence. 51, 5.1, 0.51, 0.051, . . .
According to functional analyst talcott parsons, women's roles are more pronounced in contemporary industrialized societies. the husband performs the __________
What is the equation of the graphed line in point-slope form? y – 1 = 2/3 (x + 3), y – 1 = 2/3 (x – 3), y + 1 = 2/3 (x – 3), y + 1 = 2/3 (x + 3) (Points are at
which of the following describes an advantage written history has over oral history
A little kindness can go a long way is all I'm saying. What would it have hurt those girls to include me in their game at recess? Were they afraid I'd follow th
Someone plz help me with these problems
BRAINLIESTTT ASAP!!! Which statement describes the motion of the sun? The sun rotates at the same rate throughout. The sun does not rotate at its poles. Diff
Which of the following is a major characteristic of an absolute monarchy
James is 612 centimeters tall how many decimeters is this
what is activation engery