jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

HELLLOPPPPPPPPPPP PLEAASEEEE I BEG YOU
Read Robert frost's ''the road not taken "what two themes are expressed in the poem
12 Drag the sites to the correct bones to come the pains. Match each seiner equations with the correct number of solutions One solution Infinitely many solution
Which quality makes the scholarly paper a more reliable source of health information? It was recently published. It has an impressive layout. It has a respectfu
Ronaldo can kick a soccer ball 35 meters per second which is about 80 mph. He kicked the ball from one end of the field to the other. The Field is 110m long. Ho
What is the polynomial in standard form ? (X-4)(x-6)=
Write a Short note onCompound machine​
A person walks 2 miles in 30 minutes. figure out how many feet per second the travel
Explain ONE social change in europe due to world war 1
Chemical formulas contain subscripts. What is the purpose of a subscript? A. It indicates the number of atoms of each element in a chemical formula B. It shows