tropixalnik tropixalnik
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

jake goes to the grocery store and buys 3 apple, 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal costs $4.99.

Respuesta :

babygirl451 babygirl451
  • 01-12-2016
The answer to your problem is 13.62
Answer Link
sophiababy281 sophiababy281
  • 18-05-2020

Answer:

c=(3 x 0.89)+(2.98)+4.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the rule is 1 1 1 2 what is the 87th number
help me pls, yo no entiendo esas cosas
. Why is it a good idea to set up both electronic (computer) and paper folders? A. to keep track of your grades. B. To make it easier for your teacher to read.
find the area of the following figure​
Which animal is in higher trophic level dolphins or plankton
Tell whether the system has one​ solution, infinitely many​ solutions, or no solution.
which equation represents a line that passes through (5 1) and has a slope of
The current ratio measures: Multiple Choice The ability of a company to pay its current obligations. The amount of profits retained in the business. The ability
Help me..Asap...please.....Thank You! :)
There are no healthy food options in the school lunch room