martinez11keila martinez11keila
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada



A recipe calls for 2 cups of milk for 8 pancakes. To use this recipe to make 16 pancakes, how many cups of mik are needed?

Respuesta :

s3bastianrodrigu3zc3 s3bastianrodrigu3zc3
  • 04-05-2021

Answer:

4 CUPS OF MILK

Step-by-step explanation:

2 cups of milk=8 PANCAKES

2       X

8       16

16X2=32

32/8= 4

Answer Link

Otras preguntas

What is the final stage of loss and grief
Please help me out if you can
9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?
Ezra is saving money to buy a snowboard that costs $225. He already has $45 and can earn the rest by walking ten dogs. If d represents how much he earns for wal
lim (-x^2 + 6x-8) x->-3
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!!! (Choose all that apply.) When too many appliances are drawing from the same parallel circuit, the circuit may overheat, c
2/1 divided by 3/9 pls tell me the answer
How did opponent of the civil Rights act of 1964 use the filibuster to try to block its passage
A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
Which of the following is the best definition of historiography​