Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

quiero ver iron man . voy whats the answer
What would best symbolize republic
Please help I don't get it thank you
Do all organisms undergo the process of cellular respiration
PLEASE HELP WITH SCIENCE VOCAB!!!
which of the following best summarizes the role of religion in Massachusetts bay colony
A cognitive therapist is concerned primarily with helping clients change their
write 3 sentences defining human rights and include the term universal PLEASE HELP I ADDED EXTRA POINTS
Occasionally an entire organism, including soft body parts, becomes a fossil. What are the types of fossilization that can result in soft body tissues being pre
PLEASE HELP ME! You are given the expression: 64x^9 ‒ 216 Describe which structure this expression seems to follow and explain why. Then rewrite the expression