jlw20941 jlw20941
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02

Respuesta :

saifuf12
saifuf12 saifuf12
  • 06-06-2021

Answer:

the answer is A. 0.48 $

Step-by-step explanation:

the price of ounce of the watermelon is :

[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Explain how a bucket of water would be an open system?
How is fortunato killed in the cask of amontillado?
Please help solve 3x + 11 /2 = -2
What are the strengths of the group portrayed in twelve angry men?
What is the theme of a piece of fictional writing? Question 1 options: The overall topic of the piece The author's interpretation of the piece The central idea
From which language does the word opossum originate? A. German B. Latin C. Algonquian D. Greek
the sum of three even consecutive integers if the first integer is y.a.) 3y+3. b.) 3y+6c.)3y. d.) 6
history question down below
PLEASE HELP IM STUPID IDK HOW IM IN 7th GRADE BUT WHATEVA IM NOT DUMB HALF OF THE TIME
Which statement about the equation is true? 3y – 1 = 13 – 4y The equation has one solution. The equation has no solution. The equation has a few solut