bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Why did greek artists include the ideas of reason, moderation, balance and harmony in their works?
Which layer of the atmosphere has the air we breathe?
England’s prime minister ________ led them to a victory during the French and Indian War
Why has Zambia had a difficult time establishing its economy?
A couch and coffee table cost a total of $1044 . The cost of the couch is three times the cost of the coffee table. Find the cost of each item
Can someone help me please.
Let f(x) = 7 x^{5} - 5 x^{4} + 2. use interval notation to indicate where f(x) is continuous.
_____________ divide a distribution into four groups, and __________divide a distribution into ten groups
All of the following are examples of post secondary education except? A- Virginia tech university B- Connecticut community college C- military service D- Emi
What power did the Articles of Confederation give to the national government? to impose taxes to issue currency to enforce state borders to control state govern