Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

For the vertical motion model h(t) = -16t2 + 54t + 3, identify the maximum height reached by an object and the amount of time the object is in the air before it
Look at the image below and identify the elements (e.g. color,light…) used by the photographer, and give your opinion on the message that is being conveyed in t
Giving a lot of point and brainiest!! How does cooling of magma affect crystal size? A) Slow cooling creates small crystals B) Fast cooling creates both large a
Prove it cotA - tanA = 2cot2A
A triangle has side lengths of 8 cm, 15 cm, and 17 cm. Classify it as acute, obtuse, or right.acuteobtuseOright​
Two grams of sodium chloride (table salt) were completely dissolved in a glass of water. How would you classify the resulting material? Group of answer choices
HELPP PLEASEEEE FASTTTT Both parents in the example carry the dominant and the recessive alleles for a trait (heterozygous). What is the probability of the offs
Please help me 8 a^-2=
What is significant about April 12, 1861?
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x.