forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Write 0.0003532 in scientific notation. a. 3.532 × 105 b. 3.532 × 10 4 c. 3.532 × 104 d. 3.532 × 10 5
which of the following words can help you pinpoint where your stress is coming from a.stop b.rest c.halt d.sit
which of the following words can help you pinpoint where your stress is coming from a.stop b.rest c.halt d.sit
What is the main function of a boat trailer's safety chains?
Animals eat and digest food to obtain the energy available for life activities. Discuss energy use inanimals. In your discussion, be sure to:State one inference
How does this poem represent a modern version of the blazon?
A form of electricity which can attract things
Which archetype do the stories of Cupid and Psyche and of Sleeping Beauty have in common? The stories do not share any common archetypes. Both use the situation
At the beginning of the film, Mulan was reciting a litany of what a good daughter should be: "quiet, demure, graceful, polite, delicate, refined, poised and pun
write an equation of a line parellel to -6x-2y=12 through (3,1)