We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

The hypothesis that evolution occurs and irregular rate through geologic time is known as
Which two words below are using the hyphen correctly? A. Ex-husband B. Pre-school C. Self-evident D. Re-tell
Which countries occupied North America in 1783 ?
“She stood at the stage door; she wanted to act, she said. Men laughed in her face. The manager—a fat, loose-lipped man—guffawed. He bellowed something about po
i need to write a paragraph 100 words or 500 characters using the words Commitment Employment Motivation Priorities and is to be an about me. i cant put words t
i need to write a paragraph 100 words or 500 characters using the words Commitment Employment Motivation Priorities and is to be an about me. i cant put words t
The Masim family's monthly budget is shown in the circle graph. The family has a monthly income of $5,000. How much money do they spend on food each month? Eme
Which type of law governs the relationship between private individuals or companies?
Which unique advantage does the Internet have over other media forms with regard to advertisements? advertisements can be more entertaining advertisements can t
Which agricultural activity is blamed for much of the rapid drying of the Aral Sea? strip mining cotton farming rice production herding livestock