faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 13x - 11y = -13 in slope-intercept form
What factors influenced American growth and expansion in the late nineteenth and early twentieth century?
An ingredient that dissolves in a solution is called a
A drawing of a room is made using a scale of 2 cm. to 1 m. If the drawing shows the room is 12 cm. long, how long is the actual room?
Why did Senator Albert J. Beveridge claim that the U.S. needed to expand trade into new overseas markets? A.to open new American factories B.to sell America’s s
Model 25% on a 4x3 grid
Decide if the following sentence is grammatically correct or incorrect. Tengo más de diez hermanos.
In an experiment you are to flip a two sided coin 100 times and record 55 heads up and 45 tails up. Determine the theoretical and experimental probability of ge
For what values of a are v = a i − j + k and w = a i + a j − 3 k perpendicular? give exact values.
Which statement is true? The numbers on a horizontal number line are oriented from right to left. The numbers on a vertical number line are oriented from top to