whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me please
How many were unemployed in germany in 1933.
the more rooms a person has in their house the more pairs of shoes they are likely to own positive or negative?
Find the measure of angle A
if you were writing something for people who need it what would you put on it and please explain your answer
The top management of a beverage manufacturing company has put together a team to handle the marketing of its new health drink. However, the team members are un
Arithemtic sequence is the constant nonzero difference between consecutive terms. True or false
Introduction is to conclusion as greeting is to
Any number which is divisible by both 3 and 5 must…..A. be a factor of 15B. be an odd numberC. end with a fiveD. be a multiple of 15​
show a graph that represents -24 y = 3x + 24​