joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

How are paragraphs distinguished in a website?
what type of figurative language is used in this line the winter tree dreams of leaves,leaves,and more leaves
What is 8,147 ÷ 24 with a remainder
The Gobi desert, in the interior of Asia, sits more than 2,000 km away from the nearest ocean and is therefore a good example of a:
Whereas Americans have a proverb, "the squeaky wheel gets the grease," Japanese have a proverb that states "The nail that stands out gets pounded down." These t
Consider the computer output below. Fill in the missing information. Round your answers to two decimal places (e.g. 98.76). Test of mu = 100 vs not = 100 Var
Write the values for the four quantum numbers for a 4f6 electron.2.Write the values for the four quantum numbers for a 3s1 electron.3.Write the values for the f
12. What is AKRASIA? How is this relevant to Aristotle’s account of virtue? g
True/False Island biology is excellent for studying the origin of species, because of their isolation, island species tend to resemble each other more than the
write a program that find all possible combination of picking 3 letters or numbers