laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

4.96X 10^6 = (x) (2x + 0.570)^2​
All of the following expressions are equivalent except _____. 1.)x - 7 2.)7 + (- x) 3.)7 - x 4.)- x + 7
Justin wants to plant grass in his backyard. His backyard is in the shape of a rectangle. Its length is 32 feet and its width is 21 feet. Suppose each pack of s
is a worm a unicellular organism?
Please help! Correct answers only please! You spin the spinner twice. What is the probability of landing on an odd number and then landing on an even number? Si
7. Simplify the following equation: 9x-7i > 3 (3x-7u)
Amanda has 14 coins in her pocket that equal 54 cents. All the coins are nickels, n, and pennies, p. Which combination of coins does Amanda have? Use the table
Which word best describes how Max feels when he thinks about his dad’s return? * 17 points A. anxious B. indifferent C. relaxed
What is the slope of a line parallel to the line whose equation is x+y=5 Fully reduce your answer. Slopes of Parallel/Perpendicular Lines
If J is between H and K and HJ = 4x+9, JK = 3x+3 and KH = 33. What is the value of HJ?​