harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Can some help with the answer please it’s very much needed and apprIeciated
What is the solution to –2(8x – 4) < 2x + 5? x > x is greater than StartFraction 1 Over 6 EndFraction. x < x is less than StartFraction 1 Over 6 EndFra
20 is 15% of what number? PLEASE ANSWER ILL GIVE BRAINLIESTTTT
What was the purpose of the Declaration of Independence? Served as a warning against Native Americans. Informed everyone of America's break away from Britain. W
Financial compensation for a loss in a war, paid by the losing side, are called: A. Recessions B. Costs of defeat C. Reparations D. Deficits
a^n = 5, 10, 15, 20, 25… A1=
numerical filing method is more scientific why give me 4 reason ​
two easy uses of mixture​
Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (1, 2)? O y = (x - 1) 2 - 2 Oy= (x - 1)2 + 2 O y = (x + 1)2 - 2 O y = (x + 1)2 + 2
Ambiance Inc. buys back 3,000 shares of its $10 par value common stock from investors at $45 per share. This stock repurchase would be recorded with a debit to: